Autorka: prof. UAM dr hab. Renata Graf, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu
Zasoby wód podziemnych tworzą wody krążące i zretencjonowane pod powierzchnią terenu, w strefie nasycenia oraz bezpośredniego kontaktu z podłożem i strefą gleby, a także izolowane od nich wody głębinowe. Wody podziemne gromadzą się w różnej formie i na różnej głębokości, co wpływa na ich dostępność i możliwość użytkowania.
Jako naturalny zasób wody słodkiej, stanowią w wielu regionach główne źródło zaopatrzenia w wodę pitną oraz pełnią ważne funkcje: hydrologiczną, środowiskową i gospodarczą. W okresach bezopadowych są jedyną składową zasilania rzek i jezior, a część ich zasobów, zwłaszcza płytkie wody podziemne, kształtuje warunki siedliskowe roślinności na obszarach podmokłych.
Wydajnie funkcjonujące systemy wód podziemnych, przy uwzględnieniu zachodzących zmian klimatu, a często również narastającej antropopresji, są niezbędne do utrzymania w odpowiednim stanie ekosystemów wodnych i zależnych od wody, co jest szczególnie ważne dla obszarów objętych ochroną prawną, jak Wielkopolski Park Narodowy.
Ile wody gromadzi się w strefie podziemnej i jakie jest tempo odnawialności wód podziemnych?
Zasoby wód podziemnych stanowią około 30% zasobów wody słodkiej gromadzonej w całej hydrosferze i tylko 1,7% jej całkowitej zasobności, szacowanej na około 1,4 mld km-3. Na obszarze Polski, ilość zwykłych wód podziemnych (nadających się do spożycia), zretencjonowanych w poziomach wodonośnych, szacowana jest na około 6 tys. km3, natomiast zasoby wód podziemnych strefy aktywnej wymiany wód, przy uwzględnieniu jej miąższości w granicach 300 m, określono na 3,09∙1012 m3.
Odnawialność wód podziemnych wiąże się z procesem, w którym poprzez infiltrację opadów atmosferycznych lub wód powierzchniowych odnowione zostają w sposób naturalny lub sztuczny ubytki zasobów wód podziemnych powstałe na skutek ich drenażu w formie odpływu podziemnego i ewapotranspiracji. Zasoby odnawialne wód podziemnych są równoznaczne z ilością wody, która infiltruje do poziomów wodonośnych i następnie w formie dopływu podziemnego zasila systemy rzeczne. W Polsce w roku o przeciętnej sumie opadu do poziomów wodonośnych infiltruje około 34 km3 wody (18% opadu), natomiast odpływ wód podziemnych do rzek stanowi ponad połowę średniego rocznego odpływu rzecznego wynoszącego 61,9 km3.
Tempo wymiany i zasobność wód w strefie aktywnej wymiany związane są z czynnikami klimatycznymi i krajobrazowymi oraz intensywnością drenażu rzecznego. Wody podziemne, które występują płycej pod powierzchnią terenu aktywnie uczestniczą w obiegu wody w przyrodzie. Okres ich odnawiania waha się w bardzo dużych granicach: od corocznej wymiany wilgoci zawartej w glebie, po setki i tysiące lat dla głębszych poziomów wodonośnych. Na obszarze Polski około 75 % odnawialnych zasobów wód podziemnych związana jest z utworami czwartorzędowymi, głównie piaszczysto-żwirowymi utworami międzymorenowymi, sandrami, ozami, dolinami i pradolinami.
Na wielkość zasobów wód podziemnych mają wpływ m.in.:
- czynniki klimatyczne i hydrometeorologiczne – struktura bilansu wodnego zlewni, wielkość opadów atmosferycznych, zdolności retencyjne zlewni, warunki infiltracji, ewapotranspiracja
- geologiczne – uwarunkowania powstanie horyzontów wodonośnych wód podziemnych,
- czynniki antropogeniczne: melioracja terenów, regulacja cieków, zmiany struktury wykorzystywania gruntów, w tym głównie wyrąb lasów i zadrzewień, urbanizacja i związany z nią przyrost powierzchni trudno przepuszczalnych, wielkość poboru wody, przerzuty wody.
Rozmieszczenie zasobów wód podziemnych, uwarunkowane zróżnicowaniem budowy geologicznej, jest najczęściej bardzo
nierównomierne; występują również obszary, które cechują się deficytem wód podziemnych.
Odnawianie zasobów wód podziemnych odbywa się przez:
- infiltrację – wsiąkanie wód opadowych w podłoże skalne,
- kondensację pary wodnej zawartej w powietrzu występującym w próżniach skalnych,
- procesy geologiczne związane z powstawaniem skał i struktur budowy geologicznej.
Wody podziemne płytkich poziomów wodonośnych zasilane są głównie przez infiltrację wód opadowych, w mniejszym zakresie pośrednio z obszarów sąsiednich lub, jak w przypadku dolin, przez dopływ wód rzecznych w okresie wezbraniowym (powodziowym). Na obszarze Wielkopolski udział zasilania infiltracyjnego płytkich poziomów wodonośnych w całkowitym ich zasilaniu wynosi nawet 80-90 %. Zróżnicowanie przestrzenne warunków zasilania infiltracyjnego płytkich wód podziemnych wynika m.in. z wielkości i rozkładu opadów atmosferycznych oraz charakteru tzw. powierzchni czynnej, określonej przez typ infiltracyjny, którego wyznacznikiem są: typ gruntu, warunki hipsometryczne oraz charakter użytkowania terenu i głębokość do zwierciadła wód podziemnych. Relacje przestrzenne między wybranymi zmiennymi, ilościowymi i jakościowymi, obrazują stan powierzchni czynnej danej zlewni w zakresie rozchodowania wód opadowych oraz zasilania infiltracyjnego wód podziemnych.
Rodzaje wód podziemnych
Wody podziemne stanowią wszystkie wody wypełniające podziemne przestrzenie i pory w skałach. W zależności od charakteru związku ze środowiskiem skalnym, występują w zasięgu:
• strefy aeracji, nazwanej strefą napowietrzenia
• strefy saturacji, czyli nawodnienia.
Granicę między strefami wyznacza pierwsze od powierzchni zwierciadło wód podziemnych. Strefa aeracji, rozprzestrzeniająca się od powierzchni terenu, gromadzi wody związane z gruntem: higroskopijne, błonkowate i kapilarne, które występują powyżej strefy saturacji. W zasięgu strefy saturacji wolne przestrzenie skalne (pory, szczeliny, próżnie krasowe) wypełnione są całkowicie wodą znajdującą się w ruchu zachodzącym pod wpływem siły grawitacji lub różnicy ciśnień. Uwzględniając ich głębokość wyróżnia się wody podziemne: przypowierzchniowe (nazywane też hipodermicznymi), gruntowe, wgłębne i głębinowe.
Najpłycej pod powierzchnią terenu (do kilkunastu cm) występują wody przypowierzchniowe, które podlegają silnym wpływom atmosferycznym. Ich ilość kształtowana jest przez opady, dobowe i sezonowe wahania temperatury powietrza oraz intensywne parowanie. Intensywne opady deszczu lub roztopy powodują podniesienie się ich zwierciadła, przyczyniając się często do lokalnych podtopień terenu, natomiast w okresach posusznych wody te często zanikają. Na terenie Parku wody przypowierzchniowe występują w dolinach rzecznych, strefach przyjeziornych i obniżeniach terenu, co sprzyja funkcjonowania obszarów podmokłych.
Na głębokości najczęściej około 2-5 m znajdują się wody gruntowe, których obszary zasilania, głównie przez opady atmosferyczne, na ogół pokrywają się z obszarem ich rozprzestrzeniania. Tworzą z reguły pierwszy od powierzchni terenu poziom wodonośny, który znajduje się w zasięgu drenującego oddziaływania sieci hydrograficznej. Zwierciadło wód gruntowych ma zazwyczaj charakter zwierciadła swobodnego. Na terenie Parku tego typu wody podziemne występują zazwyczaj w piaskach i żwirach (fluwioglacjalnych i rzecznych) w zasięgu stref sandrowych i dolin rzecznych.
Wody wgłębne występują w strefie wysoczyznowej WPN w warstwach wodonośnych przykrytych od powierzchni utworami słabo przepuszczalnymi. Zasilanie odbywa się najczęściej bezpośrednio poprzez wychodnie warstw wodonośnych tworzące obszary zasilania lub pośrednio poprzez okna hydrogeologiczne (lokalne nieciągłości w nadkładzie). Może również zachodzić poprzez warstwy półprzepuszczalne oraz za pośrednictwem innych warstw wodonośnych poprzez skomplikowane układy hydrauliczne. Wody wgłębne są wodami o zwierciadle napiętym (wody naporowe) nieciągłym, którego kształt wymuszony jest przez spąg warstwy nadkładu.
Wody głębinowe, ze względu na duże głębokości występowania i znaczny stopień izolacji od powierzchni terenu, znajdują się poza strefą aktywnej wymiany i nie są włączone w cykl hydrologiczny.
Występowanie wód podziemnych
Występowanie wód podziemnych na terenie WPN nawiązuje w układzie przestrzennym do warunków geologicznych i rzeźby obszaru, która jest efektem morfogenezy glacjalnej i holoceńskiej. Najczęściej warstwy wodonośne w utworach czwartorzędowych tworzą układ piętrowy, na który składają się poziom gruntowy i międzyglinowy: górny, środkowy (poziom w zasięgu Parku tworzy wielkopolska dolina kopalna) i dolny tzw. podglinowy.
Wody podziemne pierwszego poziomu wodonośnego (płytki poziom wodonośny) reprezentują w Parku poziom gruntowy i międzyglinowy górny. Płytkie wody podziemne występują w strefach o zróżnicowanym typie zasilania, warunkach geologiczno-geomorfologicznych, litologicznych i infiltracyjnych: dolinnej, wysoczyznowej (na terenie Parku jest to wysoczyzna morenowa falista i pagórkowata) oraz zboczowej. W strefie przypowierzchniowej dominują utwory czwartorzędowe związane z działalnością lądolodu i wód lodowcowych w okresach glacjalnych oraz wód rzecznych w interglacjałach, natomiast w strefach obniżeń dolinnych, strefach wokół jezior i zagłębieniach bezodpływowych występują utwory rzeczne (mady) oraz organiczne (torfy i namuły). Poziom gruntowy wykształcił się przede wszystkim w utworach piaszczysto-żwirowych teras dolinnych Warty i jej dopływów, a także w strefie równin sandrowych. Natomiast poziom międzyglinowy górny rozprzestrzenia się w strefie wysoczyznowej, w zasięgu przypowierzchniowych glin morenowych, które często wykazują wysoki stopień spiaszczenia.
Głębokość zalegania pierwszego poziomu wodonośnego zależna jest od budowy geologicznej i ukształtowania powierzchni terenu. Przeciętnie wody te występują stosunkowo płytko, najczęściej na głębokości 2-5 m. Najpłycej, do 1 m p.p.t., wody gruntowe występują w zasięgu rynien jeziornych i dolin rzecznych, natomiast głębokość ich wzrasta w kierunku wysoczyzn, gdzie może wynosić 5-10 m p.p.t, a lokalnie nawet poniżej 10 m. W obrębie doliny Warty wody pierwszego poziomu wodonośnego zalegają płytko, głównie do 2 m p.p.t., a okresowo mogą być zalewane wodami Warty podczas jej wezbrań. Najgłębiej (ponad 20 m p.p.t.) wody pierwszego poziomu występują w strefie pagórków moreny czołowej w okolicy Mosiny.
Rozkład głębokości płytkich wód podziemnych dla warunków przeciętnych w roku (A) i rozmieszczenie typów infiltracyjnych (B) na obszarze WPN i w jego otoczeniu.
Źródło: Opracowanie R. Graf, K. Jawgiel
Płytkie wody podziemne zasilane są głównie w wyniku infiltracji wód opadowych, miejscami wodami powierzchniowymi oraz wodami niższych poziomów wodonośnych w strefach okien hydrogeologicznych. Zróżnicowanie przestrzenne warunków zasilania infiltracyjnego płytkich wód podziemnych wynika m.in. z wielkości i rozkładu opadów atmosferycznych oraz charakteru tzw. powierzchni czynnej, określonej przez typ infiltracyjny, którego wyznacznikiem są: typ gruntu, warunki hipsometryczne oraz charakter użytkowania terenu i głębokość do zwierciadła wód podziemnych. Typy infiltracyjne zmieniają się w Parku, od bardzo korzystnych i korzystnych w strefach występowania utworów piaszczysto-żwirowych, do niekorzystnych z funkcją izolującą, na terenach z dominacją gruntów spoistych (piaski pylaste i gliniaste, gliny, gliny pylaste, gliny piaszczyste) oraz gruntów antropogenicznych. Zmienne warunki zasilania wód podziemnych, występują w strefach dolin rzecznych, których dna wypełnione są w przewadze przez grunty organiczne, które tworzą torfowiska niskie fluwiogeniczne, zasilane przez wody rzeczne oraz torfowiska topogeniczne, zasilane przez wody podziemne o znacznej dynamice. W okresach wzmożonych opadów deszczu znaczna wilgotność gruntów organicznych uniemożliwia zasilanie infiltracyjne płytkich wód podziemnych, natomiast w okresach suchych charakteryzują się w miarę korzystnymi warunkami alimentacji wód podziemnych.
Wody podziemne głębszych poziomów wodonośnych na obszarze Parku związane są z występowaniem stref czołowomorenowych i wysoczyzn morenowych oraz z poziomem dolinnym Warty i wielkopolskiej doliny kopalnej.
Na zachodniej krawędzi doliny Warty (pomiędzy Puszczykowem a Łęczycą), w Pożegowie (Wysoczyzna Pożegowska) oraz na północnym stoku Jeziora Góreckiego występuje kilka wypływów wód podziemnych w postaci źródeł.
Warunki krążenia wód podziemnych
Wody podziemne uczestniczą w podziemnej fazie cyklu hydrologicznego, włączając się w zasięg płytkiego i głębokiego krążenia wód. Ze względu na zróżnicowaną głębokość ich występowania, która zapewnia lub ogranicza kontakt z wodami powierzchniowymi oraz geometrię i rozmiar zbiorników, nieraz o dużej retencyjności i inercji, tworzą tę część hydrosfery, dla której czas wymiany wód jest zmienny. Dla wód podziemnych zasilających cieki wynosi on kilka lat, natomiast dla wód podziemnych głębszych poziomów wodonośnych może obejmować setki, a nawet tysiące lat. Szybsze tempo wymiany charakteryzuje wody podziemne o większym stopniu ruchliwości, które zazwyczaj występują płycej, w zasięgu oddziaływania sieci hydrograficznej (strefa potamiczna zlewni). Wody te włączone są do cyklu hydrologicznego poprzez procesy: infiltracji opadów atmosferycznych, odpływu podziemnego i ewapotranspiracji. Kontakt wód podziemnych z wodami otoczenia i związane z tym formowanie wielkości oraz jakości ich zasobów redukuje się przy wzroście głębokości ich występowania.
W układzie przestrzennym znalazło to wyraz w wykształceniu trzech stref krążenia wód podziemnych:
- aktywnej,
- zredukowanej
- ograniczonej wymiany wód.
Strefa aktywnej (intensywnej) wymiany wód, rozprzestrzeniająca się do głębokości około 200 m, obejmuje wody podziemne znajdujące się pod wpływem oddziaływania wód opadowych i powierzchniowych, zwłaszcza drenującej roli sieci hydrograficznej. Tempo wymiany, zasobność oraz stan jakości wód w tej strefie związane są z czynnikami klimatycznymi i krajobrazowymi oraz intensywnością drenażu rzecznego.
Strukturę systemów krążenia wód podziemnych wyznaczają strefy:
- zasilania,
- przepływu
- drenażu.
Przepływ wód w systemie krążenia odbywa się od obszaru jego zasilania do obszaru drenażu wód podziemnych. Drenaż wód podziemnych utożsamiany jest z wypływem wód z poziomu wodonośnego na skutek procesów naturalnych lub wywołanych sztucznie. Strefa drenażu stanowi wyraz związku hydraulicznego wód podziemnych z wodami powierzchniowymi, który identyfikowany jest przez proces zasilania sieci hydrograficznej przez wody podziemne.
Model przepływu wód podziemnych w zasięgu stref ich zasilania i drenażu. Źródło: opracowanie R. Graf
Lokalny system krążenia obejmuje strefę przypowierzchniową, w której przepływy wód podziemnych są determinowane położeniem lokalnych stref zasilania i drenażu formujących się na powierzchni terenu. Zasięg przestrzenny systemu lokalnego ogranicza się w zasadzie do występowania i krążenia wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego o dużym stopniu odnawialności, znajdującego się w zasięgu oddziaływania sieci hydrograficznej.
Regionalny system krążenia wód obejmuje dolną część struktury systemu krążenia wód podziemnych strefy aktywnej wymiany wód. System ten tworzą wody podziemne wgłębnych poziomów wodonośnych o dużym stopniu izolacji od powierzchni terenu. Wody podziemne w systemie regionalnym mają kontakt z główną strefą zasilania, która znajduje się w zasadniczej strefie wododziałowej, oraz główną strefą drenażową, którą stanowi dolina rzeczna większej rzeki regionu, najczęściej rzeki o charakterze tranzytowym.
Schemat systemu krążenia wód podziemnych.
Źródło: Opracowanie R. Graf
Na obszarze Wysoczyzny Poznańskiej (w jej zasięgu znajduje się WPN) strefa zasilania płytkich wód podziemnych stanowi 61 %, strefa tranzytowa z dominacją przepływów poziomych około 12%, a strefa drenażowa 27 % struktury układu hydrodynamicznego. W ujęciu lokalnych systemów krążenia zasilanie wód podziemnych występuje w całej przestrzeni zlewni, co uwarunkowane jest płytkim ich występowaniem oraz cechami litologicznymi i infiltracyjnymi utworów przypowierzchniowych.
Bilans wód podziemnych
Bilans wodny odzwierciedla w ujęciu ilościowym obieg wody na danym obszarze w ciągu roku (rok hydrologiczny rozpoczyna się 1 listopada, a kończy 31 października i trwa 12 miesięcy) lub w okresie wielolecia, z rozróżnieniem jej przychodów i rozchodów.
W bilansie wód podziemnych płytkich poziomów wodonośnych w części przychodów uwzględnia się najczęściej infiltrację efektywną, dopływ podziemny do obszaru bilansowego, infiltrację wód powierzchniowych oraz zasilanie (przesączanie) z warstwy dolnej, jeśli takie zachodzi. Straty wód podziemnych w systemie krążenia wiążą się z odpływem podziemnym z obszaru, drenażem cieków i jezior (dopływ wód podziemnych do dolinnych stref drenażowych) oraz zasilaniem (przesączaniem) do warstwy dolnej, jeśli ma ono miejsce.
Infiltracja efektywna stanowi część wód pochodzących z opadów atmosferycznych, która po pomniejszeniu objętości związanej ze spływem powierzchniowym, ewapotranspiracją oraz procesem wiązania siłami molekularnymi z ziarnami gruntu w strefie aeracji, przedostaje się do strefy saturacji i zasila wody podziemne. W roku o przeciętnej sumie opadu do poziomów wodonośnych może infiltrować około 18% opadu.
Zasilanie podziemne dolinnych stref drenażowych wiąże się z dopływem wód podziemnych do stref dolin, równoważącym drenaż ewapotranspiracyjny wód podziemnych w obrębie tarasu niskiego i zasilanie podziemne rzek. W warunkach bilansu krótkoterminowego zasilanie to bierze udział w zmianach stanu retencji wód podziemnych dolinnej strefy drenażowej. Odpływ wód podziemnych do rzek stanowi największy udział w części rozchodowej bilansu wód podziemnych. Na terenie WPN rzeki (np. Warta, Kanał Mosiński, Samica Stęszewska, Trzebawka) pełnią funkcje drenażu linowego, natomiast jeziora (Łódzko-Dymaczewskie, Witobelskie, Góreckie, Budzyńskie, Kociołek) i obszary podmokłe – stref drenażu powierzchniowego dla wód podziemnych. Drenaż punktowy wód podziemnych dotyczy źródeł (czyli wypływów wód podziemnych na powierzchnię terenu), które występują głównie na zachodniej krawędzi doliny Warty (pomiędzy Puszczykowem a Łęczycą), w Pożegowie (Wysoczyzna Pożegowska) oraz na północnym stoku Jeziora Góreckiego.
Drenaż ewapotranspiracyjny wód podziemnych na terenie Parku dotyczy transpiracji i parowania ze strefy płytko zalegającego zwierciadła wód gruntowych (dolinnego tarasu niskiego) na potrzeby wodne ekosystemów mokradłowych i łąkowych, bilansowanych napływem wód podziemnych spoza siedliska. Czynnikiem regulującym wielkość parowania podziemnego jest głębokość zwierciadła wód gruntowych. Na głębokości 0,25 m udział parowania podziemnego w stosunku do parowania ze swobodnej powierzchni wody wynosi 30%, natomiast na głębokości około 2 m jego udział ulega zmniejszeniu do około 3 %.
W warunkach naturalnego obiegu wód podziemnych, w okresach co najmniej dziesięcioletnich, bilans infiltracyjnego zasilania i dolinnego drenażu jest zrównoważony. W krótszych okresach czasu, w związku z sezonowym rytmem i okresową cyklicznością zmian klimatycznych, różnica bilansowa jest pokrywana spadkiem lub odbudową retencji wód podziemnych. Zasoby płytkich wód podziemnych tworzą tzw. retencję gruntową czynną, (potamiczną) stanowiącą warstwę wody zawartą w granicach amplitudy wahań ich zwierciadła, która w okresie niedoboru opadów atmosferycznych zużywana jest głównie na zasilanie podziemne odpływu rzecznego. Zapas retencji gruntowej odnawia się mniej więcej co 3 lata. Retencja bierna dotyczy wód podziemnych głębszych poziomów wodonośnych, znajdujących się poza zasięgiem drenażu rzecznego, które nie uczestniczą w formowaniu odpływu całkowitego.
Dla Parku głównym elementem bilansu wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego jest infiltracja wód opadowych, stanowiąca zasadnicze źródło ich zasilania (około 80 % ogólnej ilości wód zasilających). Infiltracja efektywna wynosi 16,4% wartości średniej rocznej sumy opadów. Dopływ podziemny spoza obszaru Parku stanowi 4,6% wód zasilających i odbywa się głównie z kierunku południowo-zachodniego w strefie rynny Witobelsko – Dymaczewskiej oraz północno-zachodniego na linii Szreniawa-Rosnówko. Jeszcze mniejszy udział w zasilaniu wód podziemnych ma infiltracja z wód powierzchniowych (3,2% wód zasilających poziom wodonośny). Zasilanie z cieków, wynikające ze związku hydraulicznego cieku z warstwą wodonośną, stwierdzono jedynie w odcinkach ujściowych Wirenki i Kanału Mosińskiego. Szczególny przykład związku hydraulicznego pomiędzy warstwą wodonośną i jeziorem ma miejsce w przypadku jezior: Rosnowskiego i Jarosławskiego, których misy położone są na linii przepływu strumieni wód podziemnych. Jeziora te mają charakter zarówno drenujący, jak i zasilający warstwę wodonośną, a ich reżim jest ściśle związany z reżimem wód podziemnych. Ponadto zasilanie płytszych poziomów wodonośnych następuje z głębszych warstw wodonośnych (12,7% z poziomu wielkopolskiej doliny kopalnej), co ma miejsce głównie w części zachodniej i południowej Parku (Stęszew – Łódź – Jezioro Góreckie – Dymaczewo Stare).
W bilansie wód podziemnych pierwszego poziomu wodonośnego elementem dominującym po stronie strat jest zasilanie podziemne głębszych warstw wodonośnych (52% ogólnych strat wody w warstwie). Udział drenażu wód podziemnych przez wody powierzchniowe w stratach bilansowych wynosi 32,5%. Głównymi bazami drenażu wód podziemnych są jeziora, na które przypada 68% w strukturze form drenażu. Odpływ podziemny poza obszar stanowi 15,1% strat i ma miejsce głównie w kierunku strefy krawędziowej doliny Warty i na północ, w kierunku Wirenki. Ustalenie się stanu równowagi bilansowej w płytkim systemie wodonośnym jest często utrudnione wskutek maskującego oddziaływania czynników antropogenicznych.
W bilansie wód podziemnych poziomu międzyglinowego środkowego (głównie wielkopolska dolina kopalna) dominującą składową po stronie przychodów jest dopływ podziemny spoza obszaru badań, stanowiący około 46 % ogólnej ilości wody zasilającej tę warstwę. Duży udział w zasilaniu poziomu (40 %) ma również przesączanie przez warstwę półprzepuszczalną z poziomu międzyglinowego górnego i gruntowego. Wody wgłębne zasilane są również bezpośrednio przez opady atmosferyczne, co ma miejsce przede wszystkim w rejonie doliny Warty. Wartość infiltracji efektywnej stanowi 13,5% ogólnej ilości wody zasilającej ten poziom oraz około 10 % średniej rocznej sumy opadów. Najmniejszy udział (0,6%) w zasilaniu wód wielkopolskiej doliny kopalnej ma infiltracja wód powierzchniowych. Zasilanie to zachodzi głównie z Warty oraz ujściowych odcinków Kanału Mosińskiego i Wirenki. W przypadku Warty i Kanału Mosińskiego ma to związek z rozwojem leja depresji, będącego efektem eksploatacji wód podziemnych w okolicach Mosiny.
Po stronie strat w bilansie wód poziomu wgłębnego najważniejszym elementem jest drenaż stanowiący około 63 % strat oraz odpływ podziemny poza granice obszaru (28 % strat). Odpływ wód podziemnych w obrębie najgłębiej zalegającej wielkopolskiej doliny kopalnej następuje w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim do przełomowej doliny Warty i Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej, które wraz z rynną Tomicko-Witobelsko-Dymaczewską stanowią główne osie drenażu dla tego poziomu wód na terenie WPN. Do strat należy również wielkość zasilania warstw płytszych wodą pochodzącą z poziomu wód wgłębnych (około 10 %).
W bilansie wód podziemnych WPN, uwzględniającym łącznie wody płytkiego i wgłębnego poziomu wodonośnego najważniejszym elementem po stronie przychodów jest infiltracja efektywna, na którą przypada prawie 60% wód zasilających warstwy wodonośne, a po stronie ubytków drenaż cieków i jezior stanowiący 70% całkowitych strat.
Główne strefy alimentacji wód podziemnych obu warstw wodonośnych znajdują się poza granicami Parku (okolice Buku). Możliwy jest kontakt wód powierzchniowych Parku z wodami podziemnymi poziomu wielkopolskiej doliny kopalnej, czego przykładem jest zasilanie tymi wodami jezior: Góreckiego, Witobelskiego i Łódzko-Dymaczewskiego.
Dynamika wahań zwierciadła wód podziemnych
Dynamika wód podziemnych przejawia się w wahaniach stanu zwierciadła wód, a więc różną głębokością ich występowania poniżej powierzchni terenu. Zmiany stanów wód podziemnych stanowią wypadkową ich zasilania przez infiltrację wód opadowych lub roztopowych (czyli pochodzących z roztopów pokrywy śnieżnej), drenażu przez rzeki, jeziora i źródła oraz ewapotranspiracji (proces parowania terenowego, obejmujący transpirację oraz ewaporację).
O prawidłowościach wieloletnich i sezonowych wahań zwierciadła wód podziemnych informuje reżim wód, który interpretowany jest również jako prawidłowości zmian ich zasobów w czasie. Do głównych charakterystyk reżimu wód podziemnych zalicza się: zmienność położenia zwierciadła wód, wyrażoną przez amplitudy lub odchylenia stanów wody od wartości przeciętnych oraz przebieg wahań, czyli czasowy rozkład zmian położenia zwierciadła wód podziemnych z określeniem terminów występowania stanów charakterystycznych (stan maksymalny i minimalny) i liczbą kulminacji zwierciadła w cyklu rocznym.
Zmiany położenia zwierciadła wód podziemnych w poziomie gruntowym – piezometr P-33G. Źródło: Monitoring hydro-meteorologiczny WPN – Woda w środowisku przyrodniczym (amu.edu.pl)
Zmiany położenia zwierciadła wód podziemnych w poziomie międzyglinowym – piezometr P-29M. Źródło: Monitoring hydro-meteorologiczny WPN – Woda w środowisku przyrodniczym (amu.edu.pl)
Wody podziemne Parku cechują się sezonowym rytmem zasilania. W cyklu rocznym zaznacza się zazwyczaj jeden okres wzniosu zwierciadła wód, którego kulminacja przypada na miesiące kwiecień – maj, stanowiąca efekt zasilania poziomów wodonośnych (zwłaszcza płytkich wód podziemnych ) głównie w wyniku infiltracji wód opadowych lub roztopowych, miejscami wodami powierzchniowymi oraz wodami niższych poziomów wodonośnych w strefach okien hydrogeologicznych. Po osiągnięciu wiosennej kulminacji zwierciadła, zasoby wód podziemnych ulegają powolnemu wyczerpywaniu, praktycznie do końca roku. W półroczu letnim obserwuje się najczęściej okres niskich stanów wód (często jest to niżówka letnio-jesienna) czyli obniżenia stanów wód podziemnych, często poniżej wartości przeciętnych, czemu sprzyja wysoka w tym okresie ewapotranspiracja i wzmożony odpływ podziemny do cieków. Amplitudy absolutne wahań zwierciadła wód podziemnych w cyklu rocznym osiągają wartości od 1 m w dolinach rzecznych, 1,2 m na stoku doliny rzecznej, przekraczając 2 m w zasięgu środkowej terasy dolinnej w rejonie Mosiny. Amplitudy średnich wartości miesięcznych stanów wód podziemnych mieszczą się w przedziale do 0,5 m.
Roczny cykl wahań zwierciadła wód podziemnych, zwłaszcza płytkich poziomów wodonośnych, obejmujący okresy o wyraźnie wyższym (sezon wiosenny) i niższym (sezon letnio-jesienny) położeniu zwierciadła, jest związany ze zmianami warunków meteorologicznych, w tym przede wszystkim zmianami rozkładu i sum opadów atmosferycznych oraz temperatury powietrza. Zasilanie wód podziemnych zachodzi na obszarze Parku głównie w sezonie zimowym, kosztem ograniczonej ewapotranspiracji, która z kolei w sezonie letnim znacznie redukuje proces zasilania. Porównanie wielkości parowania w obu półroczach wykazuje jego wzrost latem o około 75-80 % w stosunku do półrocza chłodnego. Z kolei ewapotranspirację stanowi w przewadze (ponad 55% w stosunku rocznym) transpiracja, która dominuje w strefach porośniętych roślinnością, natomiast mniejsze znaczenie przypisuje się parowaniu z odsłoniętej gleby i intercepcji.
Dodatkowo na dynamikę wód podziemnych wpływają czynniki hydrogeologiczne (budowa geologiczna), morfologia obszaru, przepuszczalność gruntów oraz pokrycie i użytkowanie terenu. Różne warunki i głębokość występowania wód podziemnych oraz mnogość czynników oddziałujących na cechy ich reżimu wpływają na zróżnicowanie reakcji wód podziemnych na czynniki zasilania i drenażu. Przekłada się to na zróżnicowaną dynamikę wahań zwierciadła wód podziemnych w różnych lokalizacjach przestrzennych w Parku.
Czynnikiem zakłócającym naturalny charakter wahań płytkich wód podziemnych jest presja antropogeniczna (np. nadmierna eksploatacja, melioracje, odwonienia). Zwiększony pobór wód podziemnych na cele gospodarcze może prowadzić do pogłębienia deficytu wodnego i wystąpienia zjawiska suszy, również hydrogeologicznej.
Na obszarze Parku poziom wód podziemnych stanowi wskaźnik dostępności zasobów wodnych dla potrzeb środowiskowych, a jego obniżenie w dłuższym czasie może wywołać szereg następstw, które mogą istotnie wpłynąć na lokalny bilans wodny oraz bioróżnorodność, np. zmiany w składzie flory, kurczenie się naturalnego zasięgu siedliska, zmiana jego struktury i funkcji.
Niedobór opadów i duże straty na parowanie, notowane w środkowej części Wielkopolski, w której znajduje się Park, wpływają na powstawanie dużych deficytów wodnych, co przyczynia się do zmniejszania zasobów poziomów wodonośnych. W prognozach zakłada się, że oddziaływanie czynników klimatycznych będzie bardziej widoczne w poziomach wodonośnych, w których wahania zwierciadła wód podziemnych są od nich szczególnie uzależnione. Podatne na zmiany klimatu będą przede wszystkim poziomy wodonośny płytko położone, bez izolacji od powierzchni terenu i znajdujące się w zasięgu drenującego oddziaływania sieci hydrograficznej. W głębszych poziomach wodonośnych wpływ zmian klimatu będzie słabszy i może pojawić się z większym opóźnieniem. Ponadto oddziaływanie zmian klimatu w obszarach położonych w sąsiedztwie wód powierzchniowych może być niwelowane ich dodatkowym zasilaniem lub drenażem.
Od wielu lat obserwowany jest proces zubożenia różnorodności biologicznej i krajobrazowej zwłaszcza obszarów mokradłowych w WPN. Przedłużające się okresy posuszne oraz prognozowane obniżanie się zwierciadła wód podziemnych na terenie Parku będą przyczyniały się do wyczerpywania zasobów wód podziemnych i pogłębiania się deficytów wodnych, co będzie skutkowało zagrożeniem dla przetrwania i utrzymania ekosystemów wodnych i zależnych od wody.
W celu minimalizacji zagrożeń związanych z obniżeniem zwierciadła wód podziemnych i szczerpywaniem się ich zasobów na terenie Parku, strategie zrównoważonego gospodarowania i ich ochrony powinny uwzględniać rozpoznanie zasobności i potencjału, granic naturalnej odporności poziomów wodonośnych oraz zdolności zasobów do odnawiania, jak również określenie charakteru i potrzeb użytkowników zasobów wodnych.
Znaczenie wód podziemnych
Objętość wód gromadzonych w poziomach wodonośnych jest nieporównywalnie mała w stosunku do roli, jaką wody podziemne płytszych i głębszych poziomów pełnią w cyklu hydrologicznym. Są zasilane przez opady atmosferyczne bądź wody powierzchniowe o charakterze infiltracyjnym.
Funkcja hydrologiczna
- na podkreślenie zasługuje znaczenie wód podziemnych w utrzymaniu stałości funkcjonowania rzek, jezior i terenów podmokłych w okresach braku lub ograniczonego zasilania (niżówki, susze hydrologiczne). W Polsce z zasilania podziemnego pochodzi 55% wód płynących rzekami. Zasilanie jezior wodami podziemnymi również odgrywa istotną rolę w kształtowaniu cech ich reżimu hydrologicznego.
- płytkie wody podziemne pełnią rolę pośredniego ogniwa w zasilaniu wód wgłębnych, które tworzą zazwyczaj zasobne poziomy użytkowe, a często również tzw. główne zbiorniki wód podziemnych wymagające szczególnej ochrony;
- płytkie poziomy wodonośne w stosunku do poziomów głębszych stanowią strefę izolującą przed napływem zanieczyszczeń z powierzchni terenu.
Funkcja środowiskowa
- wody podziemne stanowią istotny czynnik w systemach wegetacji roślin i upraw oraz użytkowania terenu, zachowując odpowiednie warunki uwilgotnienia obszarowego.
- płytkie wody podziemne, ze względu na stosunkowo niewielką głębokość ich zalegania, mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie ekosystemów wodnych i zależnych od wody poprzez kształtowanie lokalnych warunków hydrologicznych.
- poziom wód podziemnych wyznacza warunki dostępności zasobów wodnych dla potrzeb środowiskowych, m.in. dla zachowania różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz utrzymania funkcji ekosystemów, zwłaszcza obszarów mokradłowych.
Funkcja gospodarcza
- wody podziemne stanowią zasób wody słodkiej (30% zasobów słodkich hydrosfery) o dużym potencjale w zakresie retencji podziemnej czynnej i gospodarczego ich wykorzystania.
- gospodarka komunalna – jako źródło zaopatrzenia komunalnych urządzeń wodociągowych i systemów sanitarnych w wodę o najwyższej jakości,
- rolnictwo i ogrodnictwo – odpowiedni poziom wód gruntowych zapewnia optymalne warunki nawodnienia dla roślin uprawnych,
- przemysł i energetyka,
- lecznictwo (termy, mineralne).
Bibliografia
- Bajkiewicz – Grabowska E., Mikulski Z., 1993. Hydrologia ogólna. Wydawnictwo PWN, Warszawa.
- Chełmicki W., 1991, Reżim płytkich wód podziemnych w Polsce, Rozp. Hab. nr 218, UJ, Kraków.
- Graf R. 2012: Struktura i funkcjonowanie lokalnych systemów krążenia wód podziemnych na obszarze Wysoczyzny Poznańskiej. Studia i Prace z Geografii i Geologii 26, Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań.
- Graf R., 2017 – Wody strefy saturacji, rodzaje, zasoby i formy drenażu [W:] Hydrologia Polski, Jokiel P., Marszelewski W., Pociask-Karteczka J. (red.), PWN, Warszawa, 81-89.
- Graf R., 2019. Reżim płytkich wód podziemnych. W: Wody Wielkopolski. Wody podziemne, Choiński A. (red), SERIA GEOGRAFIA NR 103, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań: 424-444.
- Graf R., Jawgiel K., 2019. Uwarunkowania występowania i zasilania płytkich wód podziemnych. W: Wody Wielkopolski. Wody podziemne, Choiński A. (red), SERIA GEOGRAFIA NR 103, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań: 403-423.
- Graf R., Kostecki M., Wrzesiński D. 1994; Wybrane elementy bilansu wodnego oraz hydrogeologiczne uwarunkowania migracji potencjalnych zanieczyszczeń na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. [W:] Geoekosystem Wielkopolskiego Parku Narodowego jako obszaru chronionego podlegającego antropopresji. Pr. zbiór, pod red. L. Kozackiego, Poznań.
- Graf R., Kostecki M., Wrzesiński D., 1996. Wykorzystanie numerycznych programów obliczeniowych w badaniach bilansu wodnego obszarów chronionych na przykładzie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Mat. konf. „Strategia wykorzystania i ochrony zasobów przyrody”, Lublin. Annales UMCS, LI: 11.
- Graf R., Przybyłek J., 2014. Estimation of shallow groundwater recharge using a GIS-based distributed water balance model. Quaestiones Geographicae 33(3), 27-37.
- Graf R., Przybyłek J., 2018. Application of the WetSpass simulation model for determining conditions governing the recharge of shallow groundwater in the Poznań Upland, Poland. Geologos 24, 3, 189–205.
- Herbich P., 2007. Związek wód podziemnych z powierzchniowymi w układzie zlewniowym rzek. W: Hydrogeologia regionalna Polski. T. I. Wody słodkie. PIG, Warszawa.
- Herbich P., Prażak J., Przytuła E., 2009. Dynamika stanu retencji płytkich wód podziemnych w jednostkach bilansowych. „Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego” nr 436.
- Jokiel P., 1994. Zasoby, odnawialność i odpływ wód podziemnych strefy aktywnej wymiany w Polsce. Acta Geographica Lodziensia. Łódź, 66-67.
- Kleczkowski A.S., 1979: Hydrogeologia ziem wokół Polski. Wyd. Geologiczne, Warszawa.
- Macioszczyk A. (red.), 2006. Podstawy hydrogeologii stosownej. PWN, Warszawa.
- Paczyński B., Sadurski A. (red.), 2007. Hydrogeologia regionalna Polski. Wody słodkie (1). PIG, Warszawa, 1–54.
- Pazdro Z., 1983. Hydrogeologia ogólna. Wyd. Geol., Warszawa.
- Pleczyński J., 1981: Odnawialność zasobów wód podziemnych. Centr. Urząd Geologii, Wyd. Geol., Warszawa.
- Słownik hydrogeologiczny. Praca zbiorowa pod red. J. Dowgiałło, A. Kleczkowski, A. Macioszczyk, A. Rożkowski. PIG, Warszawa, 2002.
- Szymanko J., 1980. Koncepcje systemu wodonośnego i metod jego modelowania. Wyd. Geol., Warszawa.
- Żurawski M., 1966. Próba wydzielenia typów infiltracyjnych Niziny Wielkopolskiej. Prace Komisji Geograficzno-Geologicznej PTPN, 6 (1).
- Żurawski M., 1968. Próba wydzielenia stref pierwszego poziomu wód podziemnych na Nizinie Wielkopolskiej. PTPN, Prace Komisji Geograficzno-Geologicznej, 6 (2).
- https://www.krakow.wios.gov.pl/Press/publikacje/raporty/raport10/3_wody_podziemne.pdf
Zadania i quizy
<> Odpowiedz na pytania dotyczące zasobów wód podziemnych w WPN:
1. Zasoby wód podziemnych: czy wody podziemne są zasobem odnawialnym? Należy uwzględnić takie pojęcia jak: strefa aktywnej i zredukowanej wymiany wód, zasilanie wód podziemnych, ewapotranspiracja, wahania zwierciadła wód podziemnych.
2. Wody gruntowe i powierzchniowe: czy wody podziemne i powierzchniowe w Parku są ze sobą powiązane? Należy uwzględnić takie pojęcia jak: poziom wód gruntowych, drenaż wód podziemnych, strefa potamiczna zlewni, strefa aktywnej wymiany wód, infiltracja.
3. Reżim wód podziemnych: czy położenie zwierciadła wód podziemnych w Parku zmienia się w poszczególnych sezonach roku? Należy uwzględnić takie pojęcia jak: dynamika wód podziemnych, wahania zwierciadła wód podziemnych, zasilanie wód podziemnych, drenaż wód podziemnych, ewapotranspiracja.
4. Bilans wód podziemnych: jakie składowe bilansu wodnego równoważą drenaż ewapotranspiracyjny wód podziemnych w Parku ? Należy uwzględnić takie pojęcia jak: bilans wodny, systemy krążenia wód podziemnych, dynamika wód podziemnych, infiltracja, drenaż wód podziemnych, ewapotranspiracja.
<> Co wiemy o wodach podziemnych? Spróbuj rozwiązać quiz, który pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY ROZWIĄZAĆ QUIZ
<> W jakich strefach występują wody podziemne w WPN ? Spróbuj rozwiązać quiz, który pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY ROZWIĄZAĆ QUIZ
<> Czy to prawda, że … Na koniec zweryfikuj Swoją wiedzę na temat zasobów wód podziemnych i warunków ich formowania.